ČASTÉ DOTAZY

Co je to fotovoltaika?

Díky fotovoltaice lze využít produkovanou elektřinu na ohřev vody, vytápění a pokrytí veškerých spotřebičů ve Vaší domácnosti.

Co je to střídač (měnič / invertor)?

Solární střídač (měnič) je zařízení, které přeměňuje stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů na střídavý proud, který pak dodává do elektrických rozvodů domu nebo do distribuční sítě. Střídač je srdce každé solární elektrárny, které řídí výrobu energie ze solárních panelů a zároveň monitoruje napětí a frekvenci v síti. Bez střídače (měniče) by nebylo možné energii ze solárních panelů využívat v rozvodech se střídavým proudem. Naše společnost montuje do domácností výhradně hybridní asymetrické střídače, které jsou podporovány dotačním programem NZÚ.

Co je to fotovoltaický panel?

Solární panel je tvořen solárními (fotovoltaickými) články, které mohou být tvořeny polovodičovými nebo organickými prvky, jež elektromagnetickou energii světla mění v energii elektrickou. Přímou přeměnou světla na elektrickou energii se dnes zabývá samostatná specializace.

Jaký je rozdíl mezi solárním a fotovoltaickým panelem?

Fotovoltaické panely jsou instalovány pro přeměnu tepelné energie na elektřinu, zatímco solární panely přeměňují sluneční záření na teplo.

Jaká je životnost solárních panelů?

Výrobce garantuje záruku na funkčnost mechanických částí panelu 10 let, dále garantuje výrobce výkonnost solárních panelů takovou, že za dobu 25 let neklesne jejich výkon o více než 15,5%.

Jak funguje fotovoltaika v zimě?

Ne každý ale ví, že solární panely fungují i v zimě. Využívají totiž světelnou složku slunečního záření, a tak pro ně není problém vyrábět elektřinu, i když je světlo rozptýlené kvůli mrakům nebo když je chladnější počasí. Z fyzikálního hlediska je dokonce jejich výkon vyšší než v létě.

Jak náročná je stavební připravenost na montáž fotovoltaické elektrárny?

Žádné velké zásahy nejsou zapotřebí při montáži fotovoltaické elektrárny, jedná se pouze o případné umístění na střechu (na střešní tašky) - na sedlovou či valbovou střechu, jedná se pouze o zaháknutí do střechy konstrukce a následné vrácení krytiny na své místo. Následně se jedná o propojení střešnich panelů se střídačem pomocí chraničky o průměru 3cm, či-li zásah je minimální.

Co když mi doma začne hořet baterie?

Používáme výhradně baterie technnologie LiFEPO 4 - tzn. lythiumfosfor železnatá technologie, která je nehořlavá. Naše modulární baterie jsou voděodolné, takže nikterak nemůže ohrozit bezpečnost Vaší domácnosti.

Co když se baterie bude vybíjet do minimálních rozměrů?

Naše baterie disponují chytrou řídící jednotkou, která hlída optimalizaci jejího rozsahu průběhu vybití a nabití. Vybíjí se pouze do 10% a nabijí až do 95%, aby se optimalizovala její živostnost.

Kolik mi může fotovoltaická elektrárna ušetřit?

V případě že Vám navrhneme fotovoltaickou elektrárnu pro Vaši domácnost - Modelový přiklad: Navrhneme Vám 9,9kWp s baterií 11,6kWh pak předpokládáme, že tato soustava Vám ročně může ušeřit až 58.000 Kč

Za jak dlouho se mi vrátí investice do fotovoltaické elektrárny?

Investice do fotovoltaické elektrárny s sebou nese hned několik výhod, a proto nesmíme na žádnou z nich zapomenout. Fotovoltaická elektrárna zhodnocuje Vaši nemovitost, dodává Vám jistotu a soběstačnost. V neposlední řadě se finančně vyplací a to tak, že přůměrná fotovoltaická elektrárny se sama zaplatí, zhruba po 6-ti letech.

Co když mám plechovou střechu? Mám se bát instalace?

Rozhodně ne. Aktuálně máme dokonale zvládnuté systémy konstrukcí a upěvnění, na téměř všechny druhy střešních krytin vč. plechové. Nemusíte se tedy obávat.

Co když mi Vaše společnost poškodí něco v mé domácnosti?

Ani tohoto se netřeba bát, naši technici jsou vysoce kvalifikovaní lidé s dlouholetou prakcí, kteří mají maximálně nastudovanou teorii i praxi. Zároveň je naše společnost pojištěná proti odpovědnosti vůči 3. stránam tzn. vůči zákazníkům. Pokud by se nějaká nehoda stala, bude Vám vše kompenzováno přímo pojišťovnou.

Kam umístit střídač a baterii?

Střídač a baterii je nejlepší umístit do pokojové teploty, ideálně hned vedle sebe a obojí co nejblíže hlavnímu domovnímu rozvaděči. Nabízí se nám tedy nejčastěji technická místnost, zádveří, chodba či garáž.

Sousedův dům či jiný objekt mi stíní na střechu, vadí to?

Obraťte se na našeho specialistu, který Vám zpracuje vizualizaci včetně energetického reportu a simulace stínění, která odhalí, jak moc je Vaše střecha zastíněna, do jaké části a navrhne vhodné řešení včetně pozice panelů.

Jakou mohu dostat dotaci na fotovoltaickou elekrárnu?

Dotační program NZÚ pro rok 2022, podporuje fotovoltaické systémy s akumulací do baterie - a to ve výši 50%, avšak maximálně 205.000Kč. Pro bližší výpočet můžete využít naší kalkulačku na hlavní stránce webu.

Provadí vaše firma i montáže fotovoltaických elektráren pro firmy?

Ano, samozřejmě. Máme také B2B divizi, která se specializuje na velké firemní zakázky nad 20kWp.

Za jak dlouho mi FVE nainstalujete?

V součastné chvili máme nejrychlejší montáže na trhu! Montujeme zhruba za 4 až 5. měsíců.

KONTAKTUJTE NÁS